Profilaktyka stopy cukrzycowej
Cukrzyca to przewlekła choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi spowodowanym brakiem lub niedostateczną ilością insuliny,hormonu produkowanego przez trzustkę. Dzięki insulinie glukoza jest pobierana z krwi do komórek gdzie ulega metabolizmowi dostarczając organizmowi potrzebną do życia energię.
Rodzaje cukrzycy
- Typu 1, uznawana za chorobę autoimmunologiczną, w której ma miejsce całkowity niedobór insuliny z powodu zniszczenia komórek β trzustki
- Typu 2 - jest chorobą metaboliczną,w której trzustka działa prawidłowo. Występuje wysokie stężenie insuliny we krwi lecz komórki organizmu są oporne na działanie insuliny.
- Cukrzyca ciążowa- okresowe zaburzenia tolerancji glukozy występujące u kobiet w ciąży.
Potencjalne powikłania związane z brakiem wyrównania cukrzycy
- Retinopatia cukrzycowa- jest przyczyną wielu chorób narządu wzroku, prowadzi do utraty wzroku
- Nefropatia cukrzycowa – prowadzi do uszkodzenia lub niewydolności nerek
- Neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerwów (zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, mrowienie stóp i dłoni, kurcze mięśni, zaburzenia wydzielania potu)
- Zmiany w dużych naczyniach krwionośnych- przyspiesza rozwój miażdżycy i doprowadza do choroby niedokrwiennej serca, częste udary mózgu
- Zespół stopy cukrzycowej- poważne powikłanie grożące amputacją stopy
Charakterystyczne dla stopy cukrzycowej są: uszkodzenie nerwów kończyny dolnej i jej niedokrwienie, infekcja, owrzodzenia, destrukcja głębokich tkanek stopy z zanikiem czucia.
Profilaktyka cukrzycy
- Regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia
- Redukcja masy ciała
- Aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości
- Właściwe odżywianie - złe nawyki żywieniowe
- Niepalenie tytoniu i abstynencja alkoholowa
- Regularne przyjmowanie leków
W gabinecie przyjmujemy pacjentów z cukrzycą . W przypadku diabetyków dbanie o stopy jest szczególnie ważne. Zabieg jest wykonywany specjalnymi wysterylizowanymi narzędziami ze szczególną ostrożnością. Stosujemy preparaty i kremy dedykowane diabetykom. Na koniec przekazujemy pacjentowi,jak dbać o stopy w warunkach domowych, a czego nie robić.