Odciski i terapia brodawek

Odciski i brodawki - to zmiany występujące głównie na stopach ale także na dłoniach. Odcisk jest reakcją obronną skóry na długotrwały, nadmierny ucisk. W miejscu stale narażonym na urazy skóra produkuje znacznie więcej komórek niż zwykle i rogowacieje tworząc rdzeń (korzeń) odciska, który wrasta głębiej powodując ból.

Najczęstsze miejsca powstawania odcisków

 • Ikona medycznego krzyża
  Podeszwa stopy
 • Ikona medycznego krzyża
  Stawy palców
 • Ikona medycznego krzyża
  Wały okołopaznokciowe
 • Ikona medycznego krzyża
  Przestrzenie między palcami
Pacjenci bardzo często mylą brodawkę z odciskiem. Próbują ją drapać, wycinać, trzeć pumeksem. Brodawka rozkrwawia się i rozsiewa na większą powierzchnię.
Brodawka to wirus!

Wirusy, które wywołują popularne kurzajki

 • Ikona wirusa
  HPV1 - odpowiedzialny za powstanie dużych, pojedynczych, głębokich i bolesnych brodawek
 • Ikona wirusa
  HPV2- odpowiedzialny za tzw brodawki mozaikowate, bardziej rozsiane ale znacznie płytsze
Do zakażenia dochodzi w sposób bezpośredni, przez kontakt z osobą zakażoną i pośredni np na basenie, w hotelach czy zajęciach sportowych. Wirus HPV może przez dłuższy czas nie dawać żadnych objawów. Uaktywnia się w chwili spadku odporności, choroby czy stresu.
Bardzo ważne przy terapii brodawek jest zbadanie poziomu witaminy D3. Przy niskim jej poziomie terapia brodawek postępuje opornie i trwa dłużej.
Odciski (korzeń) usuwamy przy pomocy skalpela i dłutka. Następnie zakładamy odciążenie i ewentualny opatrunek jeśli się rozkrwawią. W terapii brodawek oczyszczamy je, usuwając zrogowaciały naskórek, również skalpelem i dłutkiem.
Następnie stosujemy odpowiedni preparat (kwas wypalający brodawkę), zakładamy odciążenie. Często stosujemy metodę mieszaną kwas + elektrokoagulacja (wypalanie). Brodawki nie można usunąć na jednej wizycie!

Zapisz się na wizytę

Wypełnij i wyślij formularz znajdujący się poniżej, a my skontaktujemy się w przeciągu 48 godzin w celu umówienia wizyty.

+48