Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, którą wywołują grzyby. Choroba może zaatakować jedną płytkę paznokcia lub przenieść się na pozostałe. Grzybica zajmuje najczęściej pierwszy oraz piąty palec u stopy. Przypadłość ta lubi wracać, dlatego po zakończonym leczeniu należy stosować się do wszystkich zaleceń podologa lub lekarza dermatologa oraz bardzo dokładnie dbać o higienę osobistą.

Rodzaje grzybicy paznokcia

  1. Grzybica podpaznokciowa dalsza i boczna – najczęstsza postać grzybicy paznokcia. Infekcja rozwija się w dalszym, tzw. wolnym brzegu paznokcia i/lub od strony bocznej i szerzy dośrodkowo. Grzybica trafia do łożyska paznokcia i prowadzi następnie do rogowacenia, odstawania i zmiany zabarwienia na żółtawo-brunatne.
  2. Grzybica podpaznokciowa bliższa – infekcja ta rozwija się głównie na paznokciach dłoni. Infekcja grzybicza rozwija się od bliższej części płytki, a więc wału okołopaznokciowego i obrąbka naskórkowego tzw. skórki, a więc w miejscu, gdzie pojawia się na paznokciu biaława plama.
  3. Grzybica powierzchowna – grzybica rozwija się na powierzchni płytki i nie przenika mocno w jej wnętrze. W związku z infekcją na płytce pojawiają się proszkowate białe zmiany, dlatego infekcję w tej postaci określa się również grzybicą powierzchowną białą.
  4. Grzybica wewnątrzpłytkowa – ta postać grzybicy występuje dość rzadko. Infekcja rozwija się najpierw bezpośrednio w płytce od wolnego brzegu. Grzybica nie obejmuje łożyska, dzięki czemu nie pojawia się rogowacenie. Tę postać grzybicy charakteryzuje blaszkowate złuszczanie płytki.
  5. Grzybica dystroficzna – grzybica ta pojawia się w bardzo zaawansowanym stadium infekcji, gdy choroba zajmuje już cały paznokieć.
Podolog do którego się udajemy, potrafi rozpoznać stan grzybiczy, chociaż konieczne jest wykonanie badania mykologicznego aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Zdarza się, że wyniki nie są jednoznaczne.Uwaga: przed pobraniem materiału do badania nie należy malować paznokci, stosować jakichkolwiek preparatów ani smarować stóp kremami co najmniej przez 3 tygodnie.Zazwyczaj leczenie grzybicy rozpoczyna się od leków do stosowania miejscowego. Jeżeli grzybica jest bardzo zaawansowana, wprowadza się leczenie ogólnoustrojowe, czyli doustne.

Opis grzybicy paznokci pochodzi z artykułu ze strony medonet.pl

Zapisz się na wizytę

Wypełnij i wyślij formularz znajdujący się poniżej, a my skontaktujemy się w przeciągu 48 godzin w celu umówienia wizyty.

+48